Během svého života člověk onemocní několikrát. Avšak již od útlého dětství patří do kategorie nejčastějších onemocnění ty, které se spojují s ústní dutinou. Chronický zánět dásní představuje jedno z nejčastějších onemocnění, které trápí lidskou populaci. I když jsou v případě onemocnění ústní dutiny na prvním místě zubní kazy, zánět dásní je mnohem nepříjemnější a pokud se jeho léčba nezačne řešit včas, vede až ke ztrátě zubů.
Diagnostika zánětu dásní
Stanovit, zda se jedná o zánět dásní není náročné. Příznaky tohoto onemocnění jsou natolik specifické, že jestli se jedná o zanícené dásně dokáže zjistit i pacient sám. Abyste si však byli naplno jisti, že se o toto onemocnění jedná, je lepší vyhledat lékaře. K tomu, aby stanovil diagnózu nepotřebuje žádné speciální pomůcky. Často krát stačí jeden jediný pohled a zubař ví, o co se jedná. Zánět dásní rozezná i tehdy, pokud jste ho navštívili jen za účelem preventivní prohlídky. O všem nasvědčuje stav vašich dásní – pokud jsou červené a krčky odhaleny, je více než zřejmé, že vás toto onemocnění trápí. Důležité je však stanovit stupeň závažnosti zánětu. K této činnosti již zubní lékař potřebuje speciální pomůcku, kterou je paradontálna sonda se zaobleným koncem. Při tomto vyšetření se stanovuje PBI Index, který vypovídá k stupni krvácivosti papil.
Jak si s tímto onemocněním poradit vlastní zásluhou?
Ačkoliv má konečné slovo při léčbě váš zubní lékař, zmírnit toto onemocnění dokážete i vy. Průvodním jevem je krvácení dásní. Mnoho pacientů však dělá to, že pokud při mytí zubů spatří krev, s jejich mytím přestanou a to z jednoduchého důvodu – nechtějí své dásně zbytečně dráždiť a tento stav zhoršit. Nečištěním však nic nedosáhnou. Krvácení i tak nezastavíte, důležité je, na jaké úrovni je vaše zubní hygiena. Zmírnit toto onemocnění dokážete i správnym zubním kartáčkem. Kromě toho se také doporučuje používat i ostatní dentální pomůcky, jakými jsou ústní voda nebo zubní nit. Nic také nezkazíte ani mezizubním kartáčkem.
O tom, zda se jedná o zánět dásní a o jeho stádiu rozhoduje váš zubní lékař. Pokud si však budete zuby čistit správně a starat se o vaši ústní dutinu opravdu zodpovědně, zlepšit kvalitu vašich dásní dokážete i vy, vlastní zásluhou. Pokud vás zánět dásní trápí a chtěli byste se o něm dozvědět více, navštivte stránky https://duvodkusmevu.cz/, kde najdete množství zajímavých informací o tomto onemocnění, ale i kontakty na ty, kteří vám pomohou k tomu, abyste i vy měli zdravý a krásný chrup.