Byty, domy či hospodárske priestory si asi málokto dokáže predstaviť bez strechy. Strecha je ich neoddeliteľnou súčasťou. Stavbám poskytuje ochranu pred poveternostnými vplyvmi, rovnako tiež dotvára aj jej estetickú stránku. Či už sa jedná o strechu novú alebo staršiu, každá strecha sa skladá z viacerých častí. Jednou z najdôležitejších je jej vrchná časť – strešná krytina. Táto časť strechy je viditeľná zvonku a jej hlavná funkcia spočíva v tom, že objekt chráni pred vonkajšími vplyvmi. Vďaka kvalitnej strešnej krytine je zabezpečené, že dovnútra stavby nepreniká dážď, sneh či slnečné žiarenie. Strešná krytina sa tiež podieľa na zabránení prenikania chladu a vonkajších zvukov do objektu.
V minulosti sa ako základný stavebný materiál pri výrobe strechy používala slamená krytina. Tieto časy sú však už minulosťou a na trhu existuje rozličné množstvo materiálov, tvarov, farieb či veľkostí strešnej krytiny. Dnes už strešnú krytinu zhotovíme z akéhokoľvek materiálu, ktorý aspoň náznakom spĺňa ochrannú funkciu – chráni pred poveternostnými podmienkami a dokáže izolovať. Každý druh strešnej krytiny sa však hodí na iný typ strechy či objektu. V súčasnosti sa pri výbere správnej strešnej krytiny prihliada aj na to, či bola vyrobená z ekologických materiálov, veľký dôraz sa kladie nielen na jej mechanické vlastnosti, ale aj na jej estetický vzhľad.
Výber správnej strešnej krytiny je ovplyvnený viacerými faktormi. Pri rozhodovaní o výbere tej najvhodnejšej sa treba zaujímať najmä o:
– klimatické podmienky danej oblasti,
– oblasť, v ktorej je objekt umiestnený,
– technické parametre produktu (mrazuvzdornosť, odolnosť voči vetru, životnosť, nasiakavosť, stabilita materiálu, nepriechodnosť),
– cenové podmienky,
– kvalita strešnej krytiny,
– architektonické prvky daného objektu,
– predchádzajúci stav strešného zariadenia (pri rekonštrukcii),
– estetickú stránku,
– referencie o spoločnosti, ktorá bude strechu zhotovovať,
– záručné lehoty,
– a či spoločnosť poskytuje aj ostatné strešné doplnky.
Ako už bolo spomínané, strecha býva zhotovená z viacerých materiálov – od asfaltových šindlí po betón, od plechovej strechy po keramickú či brydlicovú krytinu. Ekologickosť je aj v tomto smere na výslní a nájdeme aj tzv. „zelenú strechu“, ktorú však nemožno vybudovať na akomkoľvek type stavby. Zelená strecha však môže byť riešením pre tie domácností, ktoré nedisponujú dostatočným pozemkom a trávu či zeleň si môžu vypestovať samostatne na povrchu strechy.
Výmena starej strešnej krytiny alebo pokládka krytiny na novostavbu je ekonomicky a informačne náročnejší proces. Úspešnosť montáže strešnej krytiny určuje aj to, či je realizácia vykonaná odborníkom. Montáž strešnej krytiny by mala prebiehať pod dohľadom odborníka od samotného začiatku až po jej koniec. Preto by sa investor nemal obávať osloviť s týmto procesom človeka, ktorý má danú problematiku dostatočne naštudovanú.