O úspornosti a šetrení energií v domácnosti sa v súčasnosti veľmi veľa hovorí. Určite ste už zachytili pojmy ako drevodomy, montované, pasívne či nízkoenergetické domy. Častokrát tieto pojmy využívame bez toho, aby sme skutočne vedeli, čo znamenajú. Nízkoenergetické domy nie sú len také hocijaké stavby. Musia totiž spĺňať určité štandardy, aby mohli byť považované za úsporné. Čoraz viac sa však s nimi môžeme stretnúť pri novostavbách. Nepochybne majiteľom prinášajú množstvo výhod. No ako to už býva, všetko má svoje pre aj proti. Prečítajte si, ako sa nízkoenergetické domy stavajú a aké sú ich hlavné plusy i mínusy.
Nízkoenergetické a pasívne domy sú blízkou budúcnosťou v stavebníctve
Energeticky úsporné domy nie sú žiadnou novinkou a už niekoľko rokov môžeme v stavebníctve pozorovať kroky vpred ohľadom výstavby takýchto typov stavieb. Nízkoenergetické domy vznikli najmä v súvislosti s tým, že ľudia sa snažia šetriť náklady na prevádzku svojich domov. V rámci tohto rozlišujeme dva základné pojmy. Ide najmä o pasívny a nízkoenergetický dom. Nízkoenergetické domy môžeme charakterizovať ako stavby, ktoré neprekročia spotrebu energie 50 kWh/m2 za rok. Musia však spĺňať aj ďalšie normy, ktoré sú stanovené zákonom. Pasívny dom je ešte úspornejší, ako energetický. Pri pasívnom dome je ročná spotreba nižšia ako 15 kWh/m2 za rok. Oba typy domov sú považované za energeticky úsporné stavby.
Čo by ste mali vedieť ešte predtým, ako sa rozhodnete pre nízkoenergetický dom?
Poďme sa teda spoločne pozrieť na to, aké výhody nám nízkoenergetické domy ponúkajú. V prvom rade ide o nízku spotrebu energií a akúsi nezávislosť na raste cien energií. V konečnom dôsledku, to je hlavný dôvod, pre ktorý nízkoenergetické domy vznikli. Energeticky úsporné domy poskytujú skutočný komfort bývania a každý, kto ho vlastní, si jednoznačne pochvaľuje. Sú tu však aj isté nevýhody, ktoré by ste mali zvážiť. V prvom rade je potrebné mať skutočne dobrý projekt. Ten určite zverte do rúk profesionálom, ktorí sa navrhovaniu nízkoenergetických domov venujú už niekoľko rokov. Predsalen nejde o obyčajný dom, preto sa pripravte na to, že náklady na výstavbu domu budú oveľa vyššie. Tieto náklady sa vám však počas rokov niekoľkonásobne vrátia. To sa oplatí, čo poviete?
Prečítajte si o ďalších výhodách energeticky úsporných stavieb na webovej stránke https://odzakladov.sk/.