Používanie ekologických zariadení je súčasným trendom. Od ekologických zariadení ich používatelia očakávajú nielen to, že budú pracovať ekologicky a nebudú svojou činnosťou zasahovať do životného prostredia. Očakávajú od nich najmä ich efektívnosť. Zariadenia, ktoré pri svojej činnosti používajú okolité zdroje, ktoré sa v prírode nachádzajú v neobmedzenom množstve svojim majiteľom dokážu ušetriť značný finančný obnos.
Ak sa domácnosť rozhodne vyrábať elektrickú energiu a stať sa nielen jej výrobcom, ale aj distribútorom v jednej osobe, vďaka fotovoltaickému systému to naozaj dokáže. Fotovoltaika predstavuje oblasť, ktorá sa zaoberá premenou slnečného žiarenia na elektrickú energiu. Je zrejmé, že pri tejto činnosti nevzniká žiaden dodatočný odpad a nedochádza tak k ničeniu našej planéty. Pred výstavbou fotovoltaického systému však viacerých odrádza jeho vyššia cena. Prvotné náklady sú vyššie, počas prevádzky tohto zariadenia však nie je potrebné vynakladať dodatočné financie. Dobrou správou však je, že aj v tejto oblasti existuje dotácia na fotovoltaiku. Dotácia na fotovoltaiku slúži ako efektívny nástroj, ktorého hlavný cieľ predstavuje podpora výstavby týchto zariadení v domácnostiach. Dotácia na fotovoltaiku robí tieto zariadenia prístupnými pre bežné domácnosti. Vďaka udelenej dotácii domácnosť nebude znášať všetky potrebné náklady na realizáciu projektu výstavby sama, ale bude sa na nich podieľať vláda. Obstarávacia cena týchto zariadení sa teda podstatne zníži. Dotácia však nie je určená len na obstaranie fotovoltaických článkov, ale aj na všetky potrebné súčiastky, bez ktorých by tieto zariadenia nedokázali fungovať. Medzi oprávnené výdavky tiež spadajú aj všetky kontroly a revízie zariadenia, vďaka ktorým sú fotovoltaické systémy uvedené do prevádzky.
Fotovoltaické systémy majú viaceré výhody. Fungujú vďaka slnečnému žiareniu, ktoré na povrch Zeme dopadá v dostatočnom množstve. Solárna energia sa tiež zaraďuje medzi tie, ktoré majú najväčší výkon. Aj keď počas výroby elektrickej energie pomocou fotovoltaických systémov nedochádza ku znečisťovaniu životného prostredia, problematickým sa môže javiť proces likvidácie elektroodpadu. Dobrou správou však ostáva, že sa pracuje na vývoji technológii, ktoré sa zaoberajú recykláciou zariadení po skončení ich života. Fotovoltaické systémy nevyžadujú po ich inštalácii žiadne dodatočné náklady na údržbu. Tento fakt robí tieto zariadenia v porovnaní s ostatnými skutočne efektívnymi. A v neposlednom rade existuje aj dotácia na fotovoltaiku. Fotovoltaické články sú naozaj výkonnými zariadeniami určenými pre tých, ktorých už nebaví platiť vysoké účty za spotrebu elektrickej energie verejnému distribútorovi a neustále sa mu prispôsobovať. Okrem dotácie určenej na výstavbu týchto zariadení existujú aj bonusy, ktoré je možné získať za akumuláciu elektrickej energie.